*Lesy České republiky*

Den lesů nové generace

Hradec Králové 05. října 2024

Zajímá vás pestrý život v našich lesích? Přijďte strávit den s lesníky plný zábavy i poučení! Těšíme se na vás na čtyřech atraktivních lokalitách.

Čeká vás bohatý program s ukázkami a aktivitami pro děti i dospělé pod vedením lesních pedagogů. Vyzkoušíte si, co všechno obnáší péče o les a jeho ochrana a můžete se našich lesníků zeptat na vše, co vás zajímá.

Nový Hradec Králové – K vysockému arboretu

Sobota 05. října 2024 od 10:00 do 16:00 hodin.

Den lesů nové generace proběhne na pomezí Královehradeckého a Pardubického kraje v rámci slavnostního otevírání nové naučné stezky Lesů ČR "K vysockému arboretu". Akce i naučná stezka samotná návštěvníky zábavnou formou seznámí s lesem jako nekonečným koloběhem života, s rolí stromů, živočichů či vody v ekosystému lesa a také provede místním arboretem cizokrajných dřevin, které zdejší les také výjimečně skrývá ... ...

U Hradce Králové, na trase nově vzniklé naučné stezky K Vysockému arboretu, se začátkem u rybníka Biřička turistické rozcestí, "Biřička koupaliště", 50.1686350N, 15.8566483E a závěrem u nedalekého motorestu Koliba, u rozcestí "Borkovník", 50.1447722N, 15.8837225E.

Trasa naučné stezky povede převážně po žluté turistické trase mezi turistickými rozcestími "Dubinka" a "Borkovník". Trasu lze projít oběma směry.

Parkoviště Biřička v Novém Hradci Králové (50.1727375N, 15.8587833E) bude k dispozici, avšak s omezenou kapacitou. Preferujeme využití městské hromadné dopravy do zastávky "Nový Hradec Králové" nebo, v případě příjezdu z opačného směru, autobusovou dopravu na zastávku "Býšť, Hoděšovice, motorest".

Program dne
» Aktivity spojené s péčí o les
» Zábavné hry a kvízy nejen pro děti
» Zapojení do života lesa vysazením vlastního stromu nebo vyvěšení ptačí budky
» Mrtvé dřevo – živý les a jiná skrytá tajemství ze života stromu
» Seznámení s arboretem cizokrajných dřevin, které zdejší les výjimečně skrývá
» Lesní hospodaření, ochrana lesa a podpora biodiverzity
» Zadržování vody v krajině
» Ochutnávka výrobků ze zvěřiny z vlastních provozů LČR
» Co jste nevěděli o klíšťatech
» Zajímavé tipy na výlety v okolí
» Střelba nejen ze vzduchovky ... a mnoho dalšího!

Na příjemné trase lesem po turistických cestách a pěšinách dostupných i pro kočárek, dlouhé 3,5 km vás čeká 10 zastavení se zábavnými úkoly a zajímavými informacemi nejen pro vaše děti. Ty vám předá mnoho odborníků na téma zakládání druhově pestrého lesa, jeho ochrany a pěstování, obyvatel lesa či významu a koloběhu vody v něm. Na zajištění pestrého programu se spolu s Lesy ČR podílí Česká lesnická akademie Trutnov, Klub českých Turistů, Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Mykologický klub Choceň, Ekosfer Solution s.r.o. či Český střelecký svaz. Pro zpestření vás nemine ochutnávka "Z lesa na stůl" - výrobků ze zvěřiny či dalších dobrot, které nám les také poskytuje. Děti se kromě své obratnosti či tvoření z přírodních materiálů mohou pocvičit ve střelbě či chytání ryb, poznávání stromů, lesní zvěře i ptáků. Za to je čeká nejedna odměna, ale také možnost se do života lesa zapojit vysazením vlastního stromku nebo vyvěšením ptačí budky. Můžete tak zanechat také vy svou trvalou stopu ve zdejších lesích. A možná Vás nová naučná stezka natolik osloví, že se sem budete opakovaně vracet a detailněji prozkoumáte vše, co nabízí a kolik krás okolní les skrývá.

Tak na viděnou v lese!

Les --- to je mnohem více, než jen dřevo

KLIMATIZACE

V lese je o 3 °C méně než v okolní krajině