*Klub českých turistů*

JUDr. Josef Štolba

Pardubice 08.05.2024

Oblastní síň slávy

Uvedení do Síně slávy české turistiky 06. 04. 2024

Doktor Štolba se s rodinou přistěhoval do Pardubic z Nechanic koncem roku 1890 a byl nesmírně nadšen z celého města i okolí. Ve svých vzpomínkách na začátky v Pardubicích vzpomínal takto: "Ta rozkošná Zelená brána, jíž není rovno v celém království; to nádherné náměstí, plné starobylých domů se siluetou štítů, že ji musí pohledati, ten zajímavý vstup pernštýnskou a zámeckou ulicí, pak gotickou brankou ve vysoké zdi se střílnami a předhradím k mohutnému, pitoresknímu zámku starých Pernštýnů (…) věru málo je v Čechách měst, jež co do patiny rozkošného, starobylého zevnějšku rovnati by se mohly vnitřnímu městu pardubickému". Pardubice také nazýval "Plzní českého východu" především díky významnému železničnímu uzlu a soutoku řek Labe, Chrudimky a kanálu Halda.

V Pardubicích má doktor Štolba především pověst jako dramatik a veřejný činitel. Byl členem obecního zastupitelstva, předsedou výstavního výboru Umělecké výstavy v roce 1899, dále předsedou výstavního výboru velmi úspěšné Východočeské výstavy v Pardubicích v roce 1903. Výstavu navštívilo přes 200.000 osob. Hlavně však usiloval o postavení budovy Městského divadla a tato jeho snaha (základní kámen byl položen dne 16. 5. 1907) skončila úspěšně otevřením divadla v roce 1909. Divadlo bylo otevřeno Štolbovou hrou "1774" z historie Pardubic. Hra byla jednou z jeho asi třiceti her. Tyto aktivity trochu překrývají jeho průkopnické období v cestování a turistice. Byl rok v Americe, procestoval celou Evropu, navštívil Západní Indii a ve společnosti cestovatele Kořenského byl za polárním kruhem. Většinu těchto cest vykonal před svým pobytem v Pardubicích. Stýkal se s cestovatelem Holubem, s nímž patřil do cestovatelského klubu Vojty Náprstka. Po návratu z Ameriky přednesl v domě U Halánků dvě přednášky a byl zde označován jako nejvítanější host.

Dnes téměř zapomenutou, ale v té době významnou činností bylo vydávání cestopisů; Štolba byl jedním z prvních vynikajících českých cestopisců. Napsal 12 cestopisů (vycházely v letech 1873-1920) a tímto počinem se stal průkopníkem moderní české turistiky. Přispěl valnou měrou k tomu, že se čeští turisté odvažovali za hranice své vlasti. Díky nabytým zkušenostem z cestování mohl pořádat bezplatné přednášky o svých cestách. Na téma cestovatelských aktivit doktora Štolby byla zpracována bakalářská práce (z níž jsou některé údaje tohoto textu čerpány - Technická univerzita v Liberci, Lucie Řezníčková, 2011), v níž je popsáno 70 cestovatelských cílů doktora Štolby.

Odhalení pamětní desky 08. 05. 2024

Klub českých turistů Slovan Pardubice, který se hrdě hlásí k historické pardubické tradici, odhalil zdejšímu prvnímu předsedovi odboru KČT Pardubice za přítomnosti nejvyšších představitelů kraje, města Pardubice a Klubu českých turistů ve středu dne 08. května 2024 ve 12:30 hodin pamětní desku na domě ve Smilově ulici číslo popisné 307, kde žil v letech 1897 až 1912.

Instalace desky by nebyla možná bez vstřícného jednání majitele domu a finanční podpory magistrátu města Pardubic. Dům ve Smilově ulici má díky péči majitele domu ve štítech nově restaurované lunety, které pro doktora Štolbu namaloval jeho přítel, český malíř Mikoláš Aleš. Po aktu odhalení bylo možné nahlédnout do atria Štolbova domu.

RNDr. Jiří Homolka - Předseda , Ing. Břetislav Boháč - Síň slávy, Ing. Jiří Ehrenberger - Slovan Pardubice

Před odhalením desky na bývalé zahradě doktora Štolby a vlastní pamětní deska


Vytvořeno 01. června 2024 ................................................................................................................................ Aktualizováno 13. září 2024